بیمه شکست ماشین آلات M.B

بیمه شکست ماشین آلات

کارخانجات یا کارگاههای کوچک و بزرگ و به طور کلی هر دستگاه یا ماشین آلات ثابت که در مجموعه تاسیسات کار می کند ممکن است به علت عواملی مانند نقص فنی، خطای انسانی در هنگام بهره برداری و یا عامل خارجی آسیب ببیند و نیازمند تعمیر و یا تعویض شود .در این بیمه استهلاک عادی پوشش بیمه ای ندارد. برخلاف بیمه تمام خطر نصب، در بیمه شکست ماشین آلات قسمتهای معیوب که ناشی از اشتباه در طراحی و ساخت باشند پوشش بیمه ای دارند. ولی همان طور که ذکر شد بیمه شکست ماشین آلات، مالک را در مقابل حوادث ناگهانی و اتفاقی شکست ماشین آلات حمایت می کند. بنابراین هرگاه ماشینی زودتر از پایان عمر مفید غیر قابل استفاده شود پوشش بیمه ای ندارد، زیرا بیمه عمر برای ماشین الات مفهوم ندارد. از سوی دیگر، مالک ماشین همه ساله ذخیره استهلاک را کسر و در دفاتر نگهداری می کند و می تواند در صورت غیر قابل استفاده شدن ماشین، با استفاده از ذخایر آن را با نو تعویض کند.
ضرورت بیمه شکست ماشین آلات
سعی هر بازرگانی این است که هزینه های خود را تا حد امکان با دقت به خصوص برای کوتاه مدت محاسبه کند. تنها محدودیتی که وی در این محاسبات دارد عدم امکان پیش بینی آثار اقتصادی و فنی عوامل ناشناخته است. بیمه شکست ماشین آلات یکی از رشته های نو پدید و پویای صنعت بیمه است .
ذکر این نکته ضروری است که بر اثر پیشرفت های مداوم تکنولوژی، بیمه گران شکست ماشین آلات دایما با مسائل جدید مواجه می شوند که قبلا پیش بینی نمی کردند. از این رو ایشان باید توان و استعداد تطابق با شرایطی را که مرتب در حال تغییرات است داشته باشند. اما چه کسی می تواند بیمه گذار باشد: همواره خطر بالقوه شکست ماشین آلات صنعتی برای کلیه مؤسساتی که از این وسایل استفاده می کنند وجود دارد. این پوشش، نه فقط برای مؤسسات بزرگ صنعتی مورد نیاز است بلکه برای کلیه مؤسسات صنعتی متوسط و کوچک نیز که وجود نقصی در ماشین آلات آنها ممکن است موجب پیامدهای ناگوار مالی شود اهمیت دارد. مؤسسات مالی که اعتبار متقاضیان خرید ماشین آلات و دستگاهها را تأمین می کنند نیز از خریداران این نوع بیمه هستند.

مورد بیمه – اموال بیمه پذیر
انواع ماشین آلات، ادوات، تجهیزات مکانیکی و سایر دستگاههای نظیر اینها را می توان در بیمه شکست ماشین آلات تحت پوشش بیمه ای قرار داد نظیر: دستگاههای مولد نیروی برق (بویلرها، توربینها، ژنراتورها) تأسیسات شبکه های برق رسانی
ترانسفورماتورها، تجهیزات برق فشار قوی و ضعیف)؛ ماشین آلات تولیدی و تجهیزات کمکی (ماشین افزارها، ماشینهای بافندگی، ماشین آلات کاغذسازی، پمپها، کمپرسورها، مخازن، لوله ها، تیوبها و جز آن). در مورد بویلرها و مخازن تحت فشار، پوشش بیمه ای ارائه شده در بیمه شکست ماشین آلات به مراتب گسترده تر از پوششی است که تحت بیمه انفجار بویلرها ارائه می شود. در صورت امکان و به منظور اطمینان از توازن ریسک باید کلیه ماشین آلات کارخانه یا کارگاه بیمه شوند. چنانچه پوشش بیمه ای فقط برای برخی ماشین آلات (به ویژه ماشین آلات پرخطر) درخواست شود، در این صورت حق بیمه نسبتا زیاد خواهد بود، به نحوی که غالبا چندان هم کمتر از حق بیمه مورد درخواست برای تحت پوشش قرار دادن کلیه ماشین آلات نیست. هر یک از اقلام بیمه شده با ذکر مشخصات فنی باید در فهرست ماشین آلات قید شود. سایر اقلامی که در فهرست نامی از آنها برده نشده تحت پوشش بیمه ای قرار ندارند. نو یا مستعمل بودن ماشین آلات مورد بیمه تا هنگامی که مرحله آزمایش به طور رضایت بخش انجام پذیرد و راه اندازی شوند و در شرایط مناسب تولید قرار گیرند، اهمیت ندارد. ولی به هر حال بیمه کردن ماشین آلات و دستگاههای قدیمی باید با احتیاط انجام گیرد. عموما برخی اقلام که در مقایسه با مجموعه ماشین آلات کارخانه عمر کوتاه تری دارند تحت پوشش بیمه شکست ماشین آلات صنعتی قرار نمی گیرند از جمله: |
– ابزار آلات تعویض شدنی (مانند انواع قالب ها و سیلندرهای مورد استفاده در صنعت چاپ)
– قطعاتی که به دلایل عیب ذاتی یا به علت نوع استفاده ای که از آنها می شود، به میزان زیاد در معرض کهنگی و استهلاک قرار می گیرند (مانند لفاف های نسوز، سنگ شکن ها)اشیای شیشه ای، تسمه ها و تایرهای لاستیکی
– انواع روغنها، سوخت ها و کاتالیزورها (روغن موجود در ترانسفورماتورها و کلیدهای خودکار برق که علاوه بر خنک کنندگی، به منزله عایق کننده نیز مورد استفاده قرار می گیرند، تحت پوشش بیمه قرار دارند).

خسارت های احتمالی
هر دارنده ماشین آلات و تجهیزات و غیره به خوبی آگاه است که ورود خسارت به ماشین آلات اجتناب ناپذیر است، به همین سبب آنها را بیمه می کند. دلایل این خسارت ها که بر اثر تحقق خطرهای احتمالی وارد می شود متعدد است که در زیر شرح داده خواهد شد.
تقصیر و خطا: تقصیر و خطا ممکن است عامل خسارت باشد. حتی با تجربه ترین کارگران هم امکان دارد که دچار اشتباه شوند. برای مثال، کارگر محل کار خود را ترک کند بی آنکه شخص دیگری را جایگزین خود نماید و همان چند لحظه غیبت موجب حادثه منجر به خسارت شود.
حرکات عمدی خرابکارانه: حرکات عمدی حتی با مدیریت صحیح و کنترل شدید می تواند موجب خسارت های سنگین شود. برای مثال، کارگر ناراضی ممکن است بی آنکه کسی متوجه شود با گذاشتن سنگ کوچکی در لای چرخهای ماشین، فاجعه به وجود بیاورد.
افتادن اشیای خارجی به درون ماشین: افتادن شیئی خارجی مثل آچار، پیچ و مهره یا ادواتی که برای تمیز کردن به کار می روند ممکن است موجب لطمه شدید به ماشین آلات شود که حتی مجهز ترین کارگاه و تعمیرگاه قادر به جلوگیری از آن نباشد.
اشتباه در سیستم روغن و روغن کاری: اشتباه در این سیستم ممکن است موجب از کار افتادن پیستونها رو والفها شود یا کلا ماشین را از رده خارج کند.
عوامل و نیروهای طبیعی مانند سرمای شدید، یخ، طوفان و جز آن.

خسارت به ماشین های الکتریکی: عواملی مانند جرقه های الکتریکی، نوسانهای ولتاژ و نظایر اینها در بروز خسارتهای شابع و متداول دخیل هستند.

 

 

بیمه نامه های مهندسی

بعد از تکمیل و ارسال این فرم با شما جهت مشاوره و اعلام نرخ و صدور بیمه نامه تماس خواهیم گرفت

اشتراک گذاری :
بخش نظرات

سوالات خود را در قسمت نظرات ثبت کنید تا به آن پاسخ داده شود

صـدور آنلاین و ارزان بیمه نامه کـوثرلطفا" اینجا کلیک کنید
+ +