بیمه نامه پول در گردش

پول در گردش

این بیمه در مدت زمان کوتاهی تبدیل به پرطرفدار ترین بیمه در بنگاه های تجاری در سراسر جهان شده است و از محبوبترین بازارهای بیمه ای برای عاملین بازار و صنعت بیمه بین المللی محسوب می شود. این بیمه نامه برای بانکها ، موسسات مالی و یا هر مکان تجاری که وجوه نقد یا انواع اوراق بهادار را نزد خود نگاه می دارند اعم از پمپ بنزین ها، فروشگاه ها و آژانس ها و …. مناسب می باشد. در بیمه پول انواع وجوه نقد شامل انواع پول رایج (اسکناس، مسکوکات) و ارز و وجوه غیرنقد شامل انواع چک ، سفته ، تمبر ، اوراق قرضه و مشارکت ، شمش و سکه های طلا و نقره تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

پول در صندوق یا در گردش
کلرینگ خطرات و حوادث تحت پوشش برای انواع بیمه نامه پول شامل موارد زیر است:
سرقت مسلحانه و غیر مسلحانه با شکست حرز؛ • آتش سوزی، انفجار و صاعقه؛ و تصادف و یا تصرف وسیله نقلیه حامل وجوه؛ و تصادف و تصادم شناورهای دریایی و کشتی و غرق آنها و دزدی دریایی و سوانح مربوط به قطار و هواپیماهای حامل وجوه و هواپیما ربایی.
در این نوع بیمه ، بیمه گذار متعهد می گردد که کلیه نقل و انتقالات پول را قبل از حمل به اطلاع بیمه گر برساند و طی این اعلامیه مبدا، مقصد و مقدار پول نقل مکان یافته را به همراه شرایط ارسال ، به بیمه گر اعلام نماید . بیمه گر نیز می بایست طبق اطلاعیه های ارسالی و بر اساس مقدار واقعی ، مجموع پولهای نقل مکان یافته را تائید نماید . نرخ حق بیمه وجوه انتقالی با توجه به میزان وجوه ، دفعات حمل ، مسافت و محدوده جغرافیایی و با در نظر گرفتن کلیه شرایط ایمنی ( اتومبیل مخصوص و افراد مسلح ) و توافقات مندرج در قرارداد تعیین می گردد . در این بیمه نامه مورد بیمه را می توان با هر وسیله ای اعم از کشتی ، هواپیما ، قطار ماشین ویژه حمل پول ، اتومبیل در اختیار و یا حتی عابر پیاده با رعایت شرایط ایمنی جا به جا نمود. این پوشش را می توان جهت ارسال یا دریافت پول به شعب بانکهای ایرانی مستقر در خارج از مرزهای جغرافیایی نیز بکار گرفت.
– پوشش کلرینگ و اعتبارات بین بانکی و پرداختهای غیر زمانبندی: هدف از این پوشش جبران خسارات دارایی های امانی نظیر چک های کلرینگ بین بانکی حقوق و مزایا مطابق شرایط مندرج در بیمه نامه می باشد . در هنگام خسارت بیمه گذار موظف است به محض اطلاع از وقوع هرگونه حادثه مشمول بیمه ، مراتب را بلافاصله به بیمه گر و مقامات انتظامی و قضایی (جهت اخذ گزارش نیروی انتظامی و یا دستور مقام قضایی اطلاع داده و طرح شکایت کند و کلیه اسناد و مدارک مربوط به وقوع حادثه و میزان خسارت وارده را تهیه کند و حداکثر ظرف مدت پنج روز کاری از تاریخ اطلاع از وقوع حادثه یا خسارت ، به یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه گر مراجعه و به صورت کتبی وقوع حادثه را اعلام نماید و یا مراتب را ظرف مدت مذکور از طریق پست سفارشی به اطلاع بیمه گر برساند و هر گونه مدارک درخواستی بیمه گر را از قبیل دفاتر مالی و حسابداری در اختیار وی قرار دهد.

مدارک مورد نیاز جهت بررسی خسارات بیمه های پول در صندوق :

١-نامه اعلام خسارت بیمه گذار

۲- رونوشت بیمه نامه ها

۳-صورتجلسه نیروی انتظامی اصل یا کپی برابر اصل توسط مقام صادر کننده مدرک یا ابطال تمبر دادگستری

۴- مانیفست (صورت موجودی) تاریخ حادثه و روز قبل و بعد از آن دستور و حکم جابجایی اسناد و وجوه

۵-صورتجلسه کسر صندوق / صورت جلسه کسر موجودی ماشین حمل

۶-گزارش مقامات انتظامی ۷-صورتمجلس دادگستری

۸-صورتجلسه حادثه (استشهاد)

۹- سایر اسناد و دفتر مالی و حسابداری

١- بیمه پول در صندوق بانک ها، موسسات و شرکت ها و یا صاحبان اصناف و مشاغل مختلف می توانند با توجه به شرایط و نیاز خود ، انواع موجودی خود مثل وجه نقد ، اوراق بهادار و مسکوکات را در تمام مدت شبانه روز در مقابل خطرات و حوادث ناشی از دزدی مسلحانه با شکستن حرز ، آتش سوزی ، انفجار ، سیل، زلزله و… در محدوده جغرافیایی کشور بیمه نمایند. نرخ حق بیمه وجوه در صندوق با توجه به میزان وجوه و ارزش اوراق بهادار و مسکوکات ، نوع صندوق و محل استقرار آن از نظر منطقه جغرافیایی و نحوه حفاظت از صندوق ( تعداد نگهبانان و محافظین ساختمان ، تجهیزات کنترل و ایمنی) تعیین می گردد . علاوه بر پوششهای فوق ، پوشش وجوه در دستگاه های خود پرداز ، وجوه در پیشخوان نزد کارمندان و صندوقدارها نیز از دیگر خدمات قابل ارائه در این نوع بیمه نامه می باشد.
۲- بیمه پول در راه |
بانک ها ، موسسات و شرکتها و سایر بیمه گذاران ، جهت انتقال پول از دفاتر خود به بانکها ، واحدهای تابعه و یا بالعکس و یا دیگر مقاصد در داخل شهر و بین شهرها در سراسر کشور نیاز به تهیه پوشش بیمه ای در قبال خطرات مختلف نظیر آتش سوزی انفجار ، دزدی مسلحانه و غیر مسلحانه دارند.

بیمه نامه پول

بعد از تکمیل و ارسال این فرم با شما جهت مشاوره و اعلام نرخ و صدور بیمه نامه تماس خواهیم گرفت

اشتراک گذاری :
بخش نظرات

سوالات خود را در قسمت نظرات ثبت کنید تا به آن پاسخ داده شود

صـدور آنلاین و ارزان بیمه نامه کـوثرلطفا" اینجا کلیک کنید
+ +